410 KONUT YENİLENDİ 192 RİSKLİ YAPI YIKILDI

410 KONUT YENİLENDİ 192 RİSKLİ YAPI YIKILDI
Bağcılar’da ilçe sakinlerinin yüzde 85’i, güvenli adımlarla devam eden Kentsel Dönüşüm’e destek veriyor

Bağcılar’da ilçe sakinlerinin yüzde 85’i, güvenli adımlarla devam eden Kentsel Dönüşüm’e destek veriyor. Göztepe, Kemalpaşa, Demirkapı, Evren, İnönü, Merkez, Sancaktepe ve Çınar mahallelerinin bir kısmının Kentsel Dönüşüm Alanı olarak ilan edildiği ilçede, yaklaşık 8 bin bina 24 bin de bağımsız birim (bir binadaki daire sayısı) yenilenecek. Şu ana kadar yaklaşık 410 konut proje kapsamında yenilendi. 6306 Sayılı Kanun’un geçmesinin ardından 854 riskli yapı belirlendi.  İlçede kentsel dönüşüm uygulamaları yüzde 100 mutabakatla gerçekleşiyor. Bağcılar ilçesi Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında otoparklı ve yeşilin hakim olduğu yeni yaşam alanlarına kavuşuyor. 
Riskli alan ilanını takiben hazırlanan plan çerçevesinde yeni yapılaşmanın adımları atılıyor. Buna göre ilk olarak Bağcılar Belediyesi ekiplerince mevcut durum analizi yapılıyor. Ardından imar planına esas olarak jeolojik-jeoteknik etüt raporu hazırlanıyor. Alan kullanımına ilişkin stratejilerin ve dönüşüm modellerinin belirlenmesinin ardından da hak sahipliği tespiti ve taşınmaz değerlendirmesi gerçekleştiriliyor. Bir sonraki adımlarda da imar planları ile kentsel tasarım projeleri hazırlanıyor. Proje alanında hak sahipliliğinin tespiti ve kıymet takdir raporlarının oluşturulmasının ardından da “Uzlaşma Paylaşım Modeli” oluşturuluyor. En son safhada ise tüm veriler ve süreç coğrafi bilgi ortamına aktarılıyor. 
SÜREÇ NASIL İŞLİYOR?
Bağcılar’daki Kentsel Dönüşüm süreci iki aşamalı olarak devam ediyor. İlk aşamada birincisi riskli alanlar, ikinci aşamada ise riskli yapılar belirleniyor. Riskli alanlarda Bakanlar Kurulu kararıyla ilan edilen alanlarda çalışma başlatılıyor. Belirlenen alanlarla (15 dönümden büyük alanlar) ilgili planlama yapılıyor. Bağcılar Belediyesi tarafından İlan edilen alanlarda gerekli olan analizler yapılıyor. Bu analizlerde nüfus, yolların aksları ve çevre düzenlemesi gibi planlar hazırlanıyor. Hazırlanan bu planlar, daha sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın onayına gönderiliyor. Onayın çıkması halinde planın uygulanması safhası başlıyor. İmara açılan alanda inşaat safhasına geçiliyor. 
RİSKLİ YAPI SAHİBİ BİLGİLENDİRİLİYOR
Riskli yapı sahibi başvurduğunda ilk olarak Bağcılar Belediyesi Kentsel Tasarım Müdürlüğü’nce bilgilendiriliyor. Riskli yapılar sürecini başlatan ilk adımda vatandaş, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca linaslandırılmış laboratuarlarda yapı ve zemin testi yaptırıyor. Bu test sonuçları Bağcılar Belediyesi Kentsel Tasarım Müdürlüğü’nce inceleniyor. Bağcılar Belediyesi’nin onay vermesi halinde binanın yıkımı gerçekleştiriliyor. Kentsel Dönüşüm Projesi’ne giren binaların sahiplerine vergi ve harç muafiyeti tanınıyor, kira yardımında bulunuluyor ve kredi desteği sağlanıyor. En son safhada bina sahipleri daha sonra müteahhitlik belgesi olan kişi ya da firmalarla görüşerek depreme dayanıklı, otoparklı, bahçeli binasını yapmak üzere anlaşıyor.
KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ İYİ ANLATTIK
“Bağcılar’ın cefasını çekenler bundan sonra sefasını sürecek” diyerek Proje’nin adımını attıklarını ifade eden Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, “Çünkü biz kentsel dönüşümü yerinde dönüşüm olarak gerçekleştiriyoruz” diye konuştu. Yaklaşık 8 bin bina 24 bin de bağımsız birimin (bir binadaki daire sayısı) yenileneceğini ifade eden Çağırıcı, şu ana kadar 410 binanın yenilendiğini ifade etti. Kentsel dönüşümden ilçe sakinleriyle müteahhitler ve teknik büroların yararlandığını kaydeden Çağırıcı, şöyle konuştu:
“Bağcılar’da kentsel dönüşümü iyi anlattık. Yıkımını yaptığımız binaları yüzde yüz mutabakatla gerçekleştiriyoruz. İlçemizde yeni binalar otoparklı ve asansörlü yapılıyor. Bağcılar’da toplam 43 bin 340 parsel bulunuyor. Bunun yaklaşık 40 bini 500 metrekarenin altında. Ama komşu parseller birbirleriyle anlaşarak binalarını site şeklinde yaparak hem yeşil alanı hesaplıyorlar, hem de binaları otoparklı ve asansörlü oluyor. Biz Belediye olarak her türlü kolaylığı sağlıyoruz. Bizim önceliğimiz otoparklı ve asansörlü bina inşa edilmesidir.”  

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir