ÜSKÜDAR’DA KİTAP TOPLAMA KAMPANYASI

ÜSKÜDAR’DA   KİTAP TOPLAMA KAMPANYASI
Üsküdar Belediyesi, Kütüphane Haftası dolayısıyla Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi işbirliği ile kitap toplama kampanyası başlattı. Toplanan kitaplar Güneydoğudaki öğrencilere gidecek.

Üsküdar Belediyesi, Kütüphane Haftası dolayısıyla Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi işbirliği ile kitap toplama kampanyası başlattı. Toplanan kitaplar Güneydoğudaki öğrencilere gidecek.
Başkanlık Binası önünde startı verilen kampanyaya  Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, FSM Vakıf Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Duman, FSM Vakıf Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Hüsrev Subaşı, Kütüphane Müdürlüğü bünyesinde eğitim gören bilgi evleri ve çocuk Akademileri öğrencileri, öğrenci velileri ve kitap sever vatandaşlar katıldı.
Program Bilgi  Evi  öğrencisi Suna Aldoğan’ın okuduğu Kütüphane Haftası Basın Bildirisi ile başladı. Okunan bildiri sonrası kürsüye gelen Rektör Prof Dr. Musa Duman, kitabın okuyanın dünyasını genişletip, farklı ufuklara açılmasına fırsat tanıdığına vurgu yaparak, “Kitap okumakla faydasını aldığımız ama  zararını görmediğimiz bir araç. Kitap olarak çok iyi karnemiz yok. Hepimiz bunun bilincindeyiz. Belediyelerimizin ve kültür kuruluşlarımızın okuma alışkınlıklarımızı artırmak için yaptıkları etkinlikler çok önemli. Şu anda bizleri dinleyen küçük öğrencilerimiz kitap okumanın ne olduğunu bilen ve kitap okumak arzusuyla dolu olan gençlerimiz. Kitabı geleceğe taşımak ve kitabın değerini düşürmemek biz yöneticilerin de bir görevidir. Kütüphaneler açıyoruz çeşitli etkinlikler yapıyoruz. Ama yeteri kadar başarılı olamadığız anlaşılıyor. Bu ‘Kitabınız Mirasınız Olsun’ kampanyası kitaba ulaşma noktasında sıkıntıları olan insanlarımıza fırsatlar tanıyacak. Bunun çok önemli bir bilinç oluşturacağını düşünüyorum” diye konuştu. Prof. Dr. Musa Duman, sözlerini bu çalışmaya sağladığı katkıdan dolayı Başkan Türkmen’e teşekkür ederek tamamladı.
KÜLTÜRE SANATA DAİR ESERLER UNUTULMAZ
Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Üsküdar’ın bir kültür, sanat, ilim irfan şehri olduğuna vurgu yaparak başladığı konuşmasında, “Bizim bu güzel şehre karşı, bu şehirde yaşayan insanlara karşı sorumluluklarımız var. Belediye olarak yollar yaparız. Parklar yaparız. Binalar yaparız. Yeşil alanlar, alt yapı üst yapı hizmetleri yaparız. Ama bunların belli bir ömrü vardır gelir ve geçer. Ama kültüre, sanata okumaya dair, güzel ahlaka dair, kişilik kimlik bulunmasına, gençlerimizin karakterli yetişmesine dair yapılan eserlerin izleri silinmez. Bu hizmetler asla unutulmaz” dedi.
MİLLET OLARAK ESARET ALTINDAYIZ
Başkan Hilmi Türkmen, Üsküdarlılar olarak bu alanda çok şanslı olduklarına vurgu yaparak, “Ne kadar şanslı isek sorumluluğumuz bir o kadar da ağır. Bugün ‘Mirasınız Kitap Olsun’ kampanyasının ana teması, sıradan bir söz değil. Sıradan bir slogan hiç değil. İnanan insanlar olarak bu sözün bize çok şeyler anlattığının bilincindeyiz. Bizler çocuklarımıza, gençlerimize daha çok nasıl dünyalık bırakırız yarışına girersek onlara iyilik yapmış olmayız. Geleceğe dönük olarak ahlaklı ve karakterli nesiller yetiştiremezsek elde edilen dünyalıkların bir anlamı olmaz. Esen bir rüzgarla her şey savrulur gider. Okudukça gençlerimizin ahlakları düzelir. Kimlik ve kişiliklerini bulurlar. Okuma noktasında millet olarak karnemiz hiç iyi değil. Dünyada yayımlanan kitap sayısı ile okuma sayısına bakıyorsunuz. Ülkemizdeki rakamlarla arasında korkunç farklılıklar var” diye konuştu.
Başkan Türkmen, millet olarak esaret altında olduklarını belirtip, “Kitap okumakla olan ilgimiz koptu. Bırakın okumayı, ailelerde anne babalar ve çocuklarla iletişim yok. Komşularla irtibatımız koptu. Biz millet olarak bu  değiliz” dedi.
Başkan Hilmi Türkmen, bir hevesle alınan kitapların eve gidene kadar bakılıp bir kenara atılmaması gerektiğine değinerek, “Kitaplar tozlu raflarda kalmamalı. 2023’e giden yolda her gün 23 dakika kitap okuma projesi başlattık. Anneler babalarda çocuklarını beklerken kitap okumaya başladılar. Önünüze hangi kitap gelirse gelsin yeter ki okuyun. Okuyan adamdan zarar gelmez. Bütün sıkıntıların kaynağı cehalettir okumamaktadır. Bizler bu hafta dolayısıyla toplanan kitaplarımızı Güney Doğu’ya göndereceğiz” diye konuşarak sözlerini noktaladı.
Konuşmalar sonrası Başkanı Hilmi Türkmen, FSM Vakıf Üniversitesi Rektörü Musa Duman ve dekanlar, öğrencilerle birlikte sembolik olarak kumbaralara kitap atma etkinliği gerçekleştirdi.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir