SON BAŞVURU TARİHİ 31 EKİM

SON BAŞVURU TARİHİ 31 EKİM
Borçların yeniden yapılandırılmasına yönelik düzenlemenin yürürlüğe girmesi ile borcu olan vatandaşlar, Pendik Belediyesine başvurmaya başladı.

70 bin Pendiklinin yararlanacağı yapılandırma için son başvuru tarihi 31 Ekim.
6736 sayılı kanun ile borçların yeniden yapılandırılmasına yönelik düzenleme yürürlüğe girdi. Yasa düzenlemesi ile Pendik Belediyesine borcu olan vatandaşlar, 31 Ekim’e kadar müracaatta bulunarak belediyeye yönelik borçlarını yapılandırıp, peşin ya da taksitle ödeme fırsatı bulacak. Yaklaşık 70 bin Pendikli bu yapılandırmadan faydalanacak. Bu kanundan yararlanılması halinde borçlara ilişkin birikmiş olan faiz ve gecikme zammı tutarlarından vazgeçilip bunun yerine Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak yeniden hesaplanacak. Böylelikle birikmiş gecikme faizi ve zammı yükü hafiflemiş olacak.
Borçlar ikişer aylık taksitler halinde ödenebilecek
Başvurular, Mali Hizmetler Müdürlüğü ya da www.pendik.bel.tr  web sayfasındaki form doldurulup imzalandıktan sonra posta yoluyla belediyeye ulaştırılarak yapılacak. Yİ-ÜFE oranı üzerinden yeniden hesaplanacak borç tutarı, peşin veya ikişer aylık dönemler halinde 6, 9, 12 veya 18 eşit taksitte ödenebilir. Borcun peşin ödeme durumunda ise geriye dönük Yi-ÜFE oranı ile hesaplanacak olan gecikme faizlerinin de yarısı silinecek.
Yapılandırma sonrası hacizler ortadan kalkacak
Bilindiği üzere süresinde ödenmeyen vergiler, 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun’un 51’nci maddesine göre hesaplanacak gecikme zammı ile birlikte haciz dahil olmak üzere her türlü icrai işlemle takip ediliyor. Yapılandırmadan yararlanarak, ödenmeyen borçların takibi sırasında oluşan banka hesabı, gayrimenkul, taşıt gibi mal varlığı hacizlerinin de ortadan kalkması sağlanacak.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir