PENDİK BATI MAHALLESİ DÖNÜŞÜM PLANI ASKIDA

PENDİK BATI MAHALLESİ DÖNÜŞÜM PLANI ASKIDA
Batı Mahallesinde gerçekleştirilecek kentsel dönüşüme yönelik imar planları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 12.02.2015 tarihinde onaylandı.

Batı Mahallesinde gerçekleştirilecek kentsel dönüşüme yönelik imar planları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 12.02.2015 tarihinde onaylandı.  Batı Mahallesi Riskli Alanı 1/5000 Ölçekli Nazım İmar Planı ile 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı itirazların yapılabilmesi amacıyla 17 Mart 2015 tarihine kadar askıda kalacak.
Bakanlar Kurulu tarafından 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi ile ilgili kanun kapsamında 13 Ağustos 2013 tarihinde riskli alan ilan edilen Pendik Batı Mahallesinde kentsel dönüşüm başlıyor. Dönüşüm planlarının yapıldığı riskli alan, Pendik’in en eski yerleşim bölgesinin bulunduğu 54,3 ha. (543 bin 200 m²) büyüklüğündeki alanı kapsıyor. Yaklaşık 10 bin kişinin yaşadığı bölge,  kuzeyde Pendik Gar sahası ve demiryolu hattı, güneyde Sahil Park Alanı ve Erol Kaya Caddesi, doğuda Sabri Taşkın Caddesi, batıda ise Kartal ilçe sınırı içinde kalıyor.
 Oturma alanı ve kat hakkı arttırıldı
Yeni imar planları ile konut fonksiyonlarında bulunan yapılar için hem kat hakkı, hem de taban oturum oranı arttırıldı. Dönüşümün sağlanabilmesi için yüzde 40 olan taban oturum oranı brüt parsel üzerinden hesaplanmak üzere yüzde 50’ye çıkarıldı.  Kat hakkı da 1 kat yükseltildi. Böylece "Zemin+4 kat" yerine "Zemin+5 kat" hakkı getirildi. Zemin katın otopark yapılması durumunda ise "Otopark+6 kat" olacak şekilde yapı yapılabilecek.  Böylece, yeni planlarla binaların otopark sorunun çözümünde önemli bir fırsat sağlanmış oldu.
Yeni planda ulaşım ve trafik sorununun çözümüne yönelik yeni yol güzergâhları ve kavşaklar da oluşturuldu. Buna göre sahil bağlantı yolu genişletilerek giriş-çıkış için daha uygun bir yere kaydırıldı.  Yolun devamı ise Kızılay Kamp alanının yanından 20 metrelik yeni bir yol ile Sancak köprüsüne bağlandı. Ayrıca Kartal minibüs yolu olarak bilinen Erol Kaya Caddesi'nin genişliği mevcudun iki katı arttırıldı. Erol Kaya Caddesinin Dumankaya Camisi ile mevcut sahil yolu bağlantı kavşağı arası ise tek yön trafik düzenlemesi şeklinde planlanarak kent içi trafiğin rahatlaması hedefleniyor.
6306 sayılı kanun kapsamında binalarını yıkıp yeniden yapmak isteyenlerin istifade edeceği kira yardımı ve kredi faiz desteği hakkı mevcut. Dönüşüm konusunda süreci Pendik Belediyesi yönetecek.  
17 Mart’a kadar itiraz edilebilecek
Söz konusu imar planları İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde askıya çıkarıldı. Pendik Belediyesinden yapılan açıklamada,  vatandaşların varsa plana yönelik itiraz ve taleplerini 17 Mart 2015 tarihine kadar İl Müdürlüğü’ne yapabilecekleri belirtildi.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir