OSMANLI MİMARİSİ TEKNİKLERİ KULLANILDI

OSMANLI MİMARİSİ TEKNİKLERİ KULLANILDI
Pendik’in yeni simgelerinden biri haline gelecek olan taş işleme ürünü saat kulesi, bir ayda tamamlandı. Yapımında Mardin ve küfeki taşlarının kullanıldığı 10 metre yüksekliğinde.

Pendik’in yeni simgelerinden biri haline gelecek olan taş işleme ürünü saat kulesi, bir ayda tamamlandı. Yapımında Mardin ve küfeki taşlarının kullanıldığı 10 metre yüksekliğindeki saat, Osmanlı mimarisinden çizgiler su-nuyor.
Dönemin yaşayanlarına zamanı gösterdiği gibi yıllar geçtikçe o şehrin simgesi haline dönüşen saat kuleleleri, dünyanın dört bir yanında şehirlere kültür ve estetik katıyor. Saat kuleleri Osmanlı kültüründe de özellikle II. Abdülhamit Han döneminde yaygınlaştı. Onun döneminde 144 saat kulesi yaptırılmış, bunlardan 72’si sınırlarımız dışında kalmış, 20 tanesi zamana yenik düşmüş, yalnızca 52’si ayakta kalabilmiş. Anadolu'nun pek çok şehrinde Osmanlı saat kulesine rastlamak bu yüzden hala mümkün. Bulunduğu şehirlerin simgesi haline gelen bu eserler, zamana inat görkemli duruşunu ziyaretçilerine sergilemeye devam ediyor.
Osmanlı mimarisi teknikleri kullanıldı
Şehre değer katacak bu anlamlı eseri ilçeye kazandırmak için kolları sıvayan Pendik Belediyesi geçtiğimiz ay yapımına başladığı ilçenin ilk saat kulesini tamamladı. Pendik Belediyesi el sanatları kurslarından taş işlemeciliği öğreticisi Murat Yeşil ve kursiyerlerinin el işçiliği eseri olan saat kulesi Batı Mahallesi’nde  yer alıyor. 9.70 metre yüksekliğindeki saatin yapımında zaman içerisinde su ve güneşin teması ile daha kalıcı hale gelen Mardin ve küfeki taşları kullanıldı. Osmanlı mimarisi tekniklerinin ve sanat çizgisinin izlerini taşıyan saat kulesi zarif, ince ve estetik bir görünüme sahip.
Dört ana parçadan oluşuyor
Kule dört ana parçadan oluşuyor. Alt kaide yükseltilerek zarif ve ince bir gövdeye zemin oluşturdu. Gövde üzerinde dört yönde zamanın simgesi saatler yer alıyor. Eserin üst noktası ise küçük bir kubbeyle  tamamlandı. Saatin yapımının öncülüğünü yapan Taş işlemeciliği kursu öğreticisi Murat Yeşil, bu eserin kentin önemli parçalarından biri haline geleceğini, insanların buluşma noktası ya da yön ve adres tariflerinden faydalanabilecekleri bir simge olacağını ifade etti. Yeşil, ilçeye böylesine değerli bir eseri kazandırmak amacıyla kursiyerleriyle birlikte tamamen amatör bir ruhla emek harcadıklarını da sözlerine ekledi.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir