ATAŞEHİR’DE “8 MART KADIN ELİ PARKI AÇILDI

ATAŞEHİR’DE “8 MART KADIN ELİ PARKI  AÇILDI
Ataşehir Belediyesi, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde, 81 ilden gelen kadınlarla birlikte 8 Mart Kadın Eli Parkı’nı açtı

Ataşehir Belediyesi, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde, 81 ilden gelen kadınlarla birlikte 8 Mart Kadın Eli Parkı’nı açtı.
Kadınlar, beraberlerinde getirdikleri meyve fidelerini dikerek park içinde bir meyve bahçesi oluşturdular. 8 Mart Kadın Eli Parkı’ndaki bu meyve bahçesine; Adana’nın portakalından Malatya’nın kayısısına, Amasya’nın elmasından, Manisa’nın Artvin’in zeytinine, Afyon’un kirazından Kırşehir’in cevizine, Bursa’nın şeftalisinden Diyarbakır’ın armutuna kadar 40 farklı fide dikildi.  
Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin ev sahipliği yaptığı açılışa Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke ile İstanbul Milletvekilleri Gamze Akkuş İlgezdi ve Barış Yarkadaş ile birlikte çok sayıda kadın katıldı.
Ataşehir Emekçi Kadınlar Korosu’nun seslendirdiği barış türküsüne hep birlikte eşlik eden kadınlar güvercin uçurarak barış çağrısı yaptı.
Rize’de “yeşil yol”  direnişine katılan, Artvin’de altın madenine karşı mücadele eden, Yırcalı’da gövdelerini zeytin ağacı katliamına siper eden, Mersin’den Özgecan davası nöbeti tutan, Soma’da eşlerini, oğullarını kaybeden, Diyarbakır Sur’da göçe zorlanan kadınlar 8 Mart’ta Ataşehir’de buluştu.
Erkek şiddeti nedeniyle Şubat ayında yitirdiğimiz Adanalı Türkan Sarıkaya’nın annesi ile Türkiye’nin dört bir yanından kadına yönelik şiddetin tanığı ve muhatabı olan kadınlar 8 Mart Kadın Eli Parkı’nda oluşturdukları meyve bahçesini İstanbullu kadınlara emanet ettiler.
Türkan Sarıkaya’nın annesi Birgül Ugurcebe, Soma faciasında eşini kaybeden Gülay Yıldız ile Diyarbakır’dan gelen Esra Arslan’ın konuşmaları 8 Mart kutlamasına katılan herkesi ağlattı.  
Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi açılışta yaptığı konuşmada şunları söyledi; “Edirne’den Kars’a, Artvin’den Hatay’a, Manisa’dan Adana’ya Türkiye’nin bütün kadınlarını saygıyla selamlıyorum. Anadolu’nun dört bir yanından buraya meyve fideleri taşıyan sevgili kadın arkadaşlar hepiniz hoş geldiniz. Bu ülkede en büyük çileyi kadınlar çekiyor. Şiddet, yoksulluk, işsizlik en fazla kadınları vuruyor. Ama en çok da kadınlar direniyor. Hayatın devamı için, çocuklarının geleceği için her türlü haksızlığa, eşitsizliğe, zulme karşı en ön safta mücadele ediyorlar. Kadın cinayetlerine karşı da, doğa katliamına karşı da, iş cinayetlerine karşı da, sürgünlere, savaşlara karşı da direnen sizlersiniz. Bugün, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde 8 Mart Kadın Eli Parkı’nı birlikte meyve bahçesine dönüştüreceğiz. 8 Mart Kadın Eli Parkı, kadın dayanışmasının ve kadın mücadelesinin simgesi olsun diyor ve hepinizi saygıyla selamlıyorum.”
“Bu ülkede kadın olmak zordur"
CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi bir konuşma yaparak, “Bu ülkede kadın olmak zordur.  Nefes alıyorsak umut var demektir, derler ya, bu ülkede kadınsak ve tüm kötülüklere rağmen hala nefes alabiliyorsak, mücadele edeceğimiz daha çok yolumuz olduğu içindir. Bugün burada umudumuz yeniden filizlenecek. Burada kadınlarımız için özgür, eşit ve yaşanacak bir Türkiye mücadelesinin meyveleri yeşerecek” dedi.
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, bugün kadınların yaşadığı acıların sorumlusunun AKP’nin kadını aşağılayan, ikinci sınıf gören politikaları olduğunu belirterek, Ataşehir’de filizlenecek direnme umudunu tüm Türkiye’ye yayacaklarını söyledi.  
Atatürk Mahallesi Meriç ve Yakut caddeleri kesişimi, Şifa ve Şubat sokakları arasında yer alan “8 Mart Kadın Eli Parkı”nın açılışına katılan kadınlar Türkiye’ye birlik, dayanışma ve mücadele mesajı verdiler.

9untitled-1.jpg

 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir