35.Uluslararası Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivaline Geri Sayım Başladı

35.Uluslararası Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivaline Geri Sayım Başladı
Türkiye’nin en eski festivallerinden biri olan Uluslararası Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali, yeni enerjisi ve içeriğiyle İstanbul’un doğası, Şile bezi, deniz feneri ve palamutuyla meşhur sahil İlçesi Şile’de düzenleniyor.

Adını, yıllardır yörenin ekonomisinin ve sanatının alt yapısını oluşturan coğrafi işaretli ürünü Şile Bezi’nden alan Uluslararası Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali, 1984 yılından bu yana devam eden, Türkiye’nin en eski festivallerinden biri olarak bilinmekte.
35 yıldır devam eden festival, Şile’nin değerlerini, kültürünü, kültürel mirasını korumayı ve tanıtmayı amaçlıyor. Yerel halkın hem ekonomik hem de sosyal yaşamını zenginleştirmesine katkı sağlayan Uluslararası Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali aynı zamanda Şile’nin ticari ve turizm potansiyelini artırarak bölgeye canlılık kazandırmayı hedefiliyor.
Hem yerel hem de uluslararası düzeyde katılımcıları ağırlayan festival, yerel geleneklerin ve el sanatlarının korunmasını, toplumsal farkındalığın artmasını ve yeni kültürel ifadelere olanak sağlamayı hedefleniyor.

04.jpg

Şile Belediyesi tarafından bu yıl 35. kez düzenlenecek olan Uluslararası Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali, 29Temmuz – 11 Ağustos 2024 tarihleri arasında Şile’nin eşsiz atmosferinde katılımcılarını ağırlayacak. Şile’nin farklı noktalarında ve Ağva’da gerçekleşecek festival Haldun Dormen, Müjdat Gezen, Mustafa Alabora ve Cemil İpekçi gibi Şile sevdalısı ustaların söyleşileri; “Bir Baba Hamlet” oyunu; Sıla, Melek Mosso, Can Bonomo, Buray, BaBa ZuLa, Volkan Konak, Sena Şener, Atiye, Gazapizm, Zeynep Bakşi Karadağ, Erdal Erzincanlı ve Ece Dağıstan & Jamal Aliyev konserleri; uluslararası dans gruplarının gösterileri; Şile Bezi defileleri; sergiler; atölyeler gibi birçok etkinlikten oluşan renkli bir program sunacak.

s6-768x432.jpg

Başkan Özgür Kabadayı: Bu yıl Festivalimiz İlçemizin Her Noktasında Çeşitli Etkinliklerle Gerçekleşecek.
Şile Belediye Başkanı Özgür Kabadayı; "Tekstilde Ülkemizin tek Coğrafi İşaretli ürün olan Kültürel Değerimiz Şile Bezimize sahip çıkmak ve onu yaşatmak için düzenlenen ve 35.yılında bu onurlu görevi bize veren Şile halkına öncelikle teşekkür ediyorum. Bizler 35.Uluslararası Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivalimizi bu yıl klasik formatından çıkarttık ve ilçemizin her noktasında çeşitli etkinliklerle süsledik.
Şile Bezi büyüklerimizin el emeği göz nuru olan çatlak kahvesinde, hanım göbeğine, Atatürk Yolu gibi onlarca iğne oyası olarak yapılan işlemelere sahiptir. Ayrıca Şile Bezi, el tezgahlarında, pamuk ipliğinden dokunan, tamamen Şile'ye özgü bir bezdir. Şile'ye özgü otantik özelliği ona bu adın verilmesini sağlamıştır. Şile Bezi'nden çeşitli giysiler üretilmektedir. Vücut terini emme özelliğinden dolayı sağlıklı bir üründür. Şile Bezi rahat, hafif, ucuz, ter emici, sağlıklı doğal bir giysi olma özelliğiyle geniş kullanım alanı bulunmaktadır. Ayrıca kültürel ve sanatsal motif ve işlemelerle süsleme ve aksesuar olarak da kullanım alanı geniş bir üründür. İlk zamanlarda keten ipliğinden yapılan Şile Bezi taleplerin artmasıyla zamanımızda pamuk ipliği ve makineyle de dokuması yapılmaktadır. Özgün şile bezinin ipliği 20 numara kıvırcık iplikle yapılmaktadır.
Ninelerimizin, annelerimizin yıllar yılı uzun uğraşlardan sonra el tezgahlarında ürettikleri Şile bezi, çoğu ailenin geçim kaynağı olmuştur. Tarihin altın sayfalarına Şile adını altın harflerle yazdıran Şile bezi, günümüzde varlığını zor şartlarda fabrikalarda dokunarak sürdürmeye çalışıyor. Şile bezi dokuyan el tezgahları bir bir ortadan kaybolmuştur. Yakın tarihimizde Şile'nin Bozgaca köyüne kurulan dokuma fabrikası yine ekonomik nedenden varlığını sürdürememiştir. Eski Şile evleri birbirinden güzel ahşaptan imal edilirken, giriş katları toprak zeminli çeşitli kullanımlar için boş bırakılırdı. Yaz aylarında alt katlar serin olduğu için kına geceleri, düğün eğlenceleri tertiplendiği gibi, Şile bezi dokuyan el tezgahlarının faaliyet gösterdikleri mekanlar olmuştur.
Büyüklerimizden öğrendiklerimize göre 1955 yılında yıkılan Nalbant Şaziye hanımın 2 katlı ahşap evinin toprak zemininde aynı anda çalışabilen ahçı Rükke teyze, Nalbant Emine teyze, Kalpakçı Ayşe teyzelerin Şile bezi el tezgahları çalışmaları sürdürülüyordu. Dostluğun, komşuluğun en iyi örneklerini yıllar yılı aynı çatı altında, toprak zeminde bez dokuyarak göstermişlerdir. 150 yılı aşkın süredir insanların geçim kaynağı olan Şile bezinin fabrikasyon üretilmesi bile, biz Şile'lilere, Şile'ye gönül verenlere mutluluk veriyor. Şile bezi ile nice uzun içice yaşamlara. Bilindiği gibi Şile bezinin özü pamuklu ipliktir. 35. Uluslararası Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivaline tüm vatandaşlarımız davetlidir" şeklinde konuştu.
PROGRAM
29 Temmuz Pazartesi
19.30-20.30 Festival Açılış Korteji (Belediye Meydanı, Üsküdar Caddesi, Kent Meydanı,
Değirmen Festival Alanı)
20.30 Açılış Konuşmaları / Festival Alanı
21.00 Uluslararası Dans Grubu Gösterisi / Festival Alanı
21.00 Konser: Buray / Festival Alanı
30 Temmuz Salı
17.00 Burhan Reşid Çekiç Koleksiyonu Sergisi Açılışı / Tahlisiye Binası
17.30 Şile Bezi ve Tahlisiye Malzemeleri Sergisi Açılışı / Kayıkhane
19.00 Şile Müzik Okulu Konseri / Kent Meydanı
20.15 Pınar Ataer Şile Bezi Ritüel Dans Gösterisi / Festival Alanı
21.00 Konser: Baba Zula / Festival Alanı
22.30 Konser: Sena Şener / Festival Alanı
31 Temmuz Çarşamba
18.00 İsmek Şile Bezi Sergisi Açılışı ve İsmek Trio Müzik Dinletisi / Şile Feneri
18.30 İsmek Defile / Üsküdar Caddesi
21.00 Uluslararası Dans Grubu Gösterisi / Festival Alanı
22.00 Konser: Can Bonomo / Festival Alanı
1 Ağustos Perşembe
18.00 Şile Bezi Dokuma Ritüeli / Kumbaba Oteli
20.00 Uluslararası Dans Grubu Gösterisi / Festival Alanı
21.00 Konser: Zeynep Bakşi Karadağ / Festival Alanı
22.00 Konser: Erdal Erzincan / Festival Alanı
2 Ağustos Cuma
19.45 İsmet Ay Anısına Söyleşi – Mustafa Alabora, Müjdat Gezen, Haldun Dormen /
Amfi Tiyatro
20.45 Tiyatro: “Bir Baba Hamlet” / Amfi Tiyatro
22.00 Konser: Volkan Konak / Festival Alanı
3 Ağustos Cumartesi
19.30 Konser: Ece Dağıstan & Jamal Aliyev / İBB Kültür Merkezi
21.00 Uluslararası Dans Grubu Gösterisi
22.00 Konser: Gazapizm / Festival Alanı
4 Ağustos Pazar
19.00 Cemil İpekçi Söyleşisi – Moderatör: Mutlu Ulusoy / Festival Alanı
20.30 Ağva Collection Defile / Festival Alanı
22.00 Konser: Sıla / Festival Alanı
10 Ağustos Cumartesi
22.00 Konser: Atiye / Ağva
11 Ağustos Pazar
22.00 Konser: Melek Mosso / Ağva

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir