SOĞUK HAVALAR TETİKLİYOR

SOĞUK HAVALAR TETİKLİYOR
Prof. Dr. Can, "Sonbahar mevsimine geçiş döneminde çocuklarda grip, nezle, orta kulak iltihabı, ve sinüzit gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarının görülme sıklığı arttı" dedi.

Medipol Üniversitesi Hastanesi Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. İlknur Haberal Can, sonbahar mevsimine geçiş döneminde çocuklarda grip, nezle, orta kulak iltihabı, bademcik enfeksiyonu ve sinüzit gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarının görülme sıklığının arttığını bildirdi.
Konuya ilişkin yazılı açıklamada görüşlerine yer verilen Can, sonbaharın gelmesiyle birlikte adları sıkça duymaya başlanan üst solunum yolu enfeksiyonlarının özellikle kreş ve okul çağındaki çocukları tehdit ettiğini, bu hastalıkların antibiyotik kullanımına gerek kalmadan bilinen yöntemlerle iyileşebildiğini ifade etti.
Sonbahar mevsimine geçiş döneminde çocuklarda grip, nezle, orta kulak iltihabı, bademcik enfeksiyonu ve sinüzit gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarının görülme sıklığının arttığını belirten Can, şunları kaydetti:
"Öksürük koruyucu bir mekanizmadır. Bu yüzden öksürük kesici şuruplar önermiyoruz. Ağrı ve ateş durumunda antibiyotiğe gerek kalmadan ağrı kesici-ateş düşürücü ilaçların verilebilir. Enfeksiyonların erken tedavi edilmemesi durumunda uzamış üst solunum yolu enfeksiyonu, bakteriyel enfeksiyona dönüşebiliyor ve zatürreye kadar gidebiliyor. Çocuğun altyapısında astım gibi alerjik durumlar varsa üst hava yolundaki sorunlar astımı artırabiliyor. Ayrıca, burundaki enfeksiyonlar uzadığı zaman çocuğun kulağında sıvı birikimi başlıyor. Buna bağlı çocuğun işitmesi azalabiliyor ve kulakta ağrı oluşabiliyor."
"Soğuk havalar tetikliyor"
Prof. Dr. İlknur Haberal Can, mevsim geçişlerinde bu mikropların doğada görülme sıklığının arttığını belirterek, okul, kreş gibi kapalı yerlerde uzun süre kalınması, ortamların iyi havalandırılmaması, soğuğun vücut direncini düşürmesi, yetersiz ve dengesiz beslenme gibi sebeplerin üst solunum yolu enfeksiyonlarını artırdığını vurguladı.
Can, çocukları boğaz enfeksiyonlarından korumak için ailelerin dikkat etmesi gereken hususları da şöyle sıraladı:
"Ellerinizi sık sık yıkayın. Bu sayede hasta kişilerin salgılarının ağız, burun gibi enfeksiyon giriş yollarına bulaşması önlenir. Öksürme ve hapşırma sırasında ağzın kapatılması ve hasta kişilerin kağıt maske kullanmaları da damlacık yoluyla bulaşmayı ortadan kaldırır. Evde ve kapalı ortamlarda sigara içilmemesi enfeksiyon sıklığını belirgin olarak azaltır. Çocuğunuza bol sıvı ve bol C vitamini almasını sağlayın. Sigarasız ortamda istirahat etmesini sağlayın. Ağrı ve ateş için ağrı kesici-ateş düşürücü ilaçlar verilebilir. Bu tür rahatsızlıklar viral olduğu için antibiyotiksiz tedavi yapılabiliyor." 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir