OTOPARKLAR TEK MERKEZDEN YÖNETECEK

OTOPARKLAR TEK MERKEZDEN YÖNETECEK
Otopark İşletmecileri Derneği (OİD) Ülke genelinde otoparklara standart getirecek mevzuat için kolları sıvadı.

Otopark İşletmecileri Derneği (OİD) Ülke genelinde otoparklara standart getirecek mevzuat için kolları sıvadı.
Büyükşehir, il ve ilçe belediyelerinde farklı yönetmelik ve mevzuatlarla yürütülen otoparkçılık yeni bir yasal düzenlemeye kavuşacak. İSPARK Genel Müdürü ve OİD Başkanı Mehmet Çevik, Prof.Dr.Enver Ülgen, Prof.Dr. Metin Şenbil, Doç.Dr. Çağdaş Aydınoğlu,Doç.Dr.AliHepşen,Dr.Cem Ülgen ve OİD üyesi Selami Balcı’nın katılımıyla düzenlenen ikinci çalıştayda yeni “otopark yasal mevzuatı” çalışmaları masaya yatırıldı.
OİD Çalıştayında 20 milyon aracın otopark ihtiyacına cevap verecek proje ve çalışmalar değerlendirildi. Farklı uygulamaların önüne geçmek amacıyla otoparkları tek merkezden yönetecek yasal bir düzenleme üzerinde yürütülen çalışmalar tartışıldı. Ülke genelindeki tüm yerel yönetimleri ve özel işletmeleri kapsayacak otopark yönetmeliği ve mevzuatı hazırlanarak uygulamaya alınması konusunda görüş birliğine varıldı.
Ulaşımın ana akslarından birinin otopark olduğunu ve gün geçtikçe küçük ilçelerde dahi otopark sıkıntısının ortaya çıktığını belirten OİD Başkanı Mehmet Çevik “ Üniversitelerimizin alanında uzman akademisyenleriyle otopark alanlarını yeniden düzenleyecek yeni mevzuatı ortaya koyacak çalıştayımızda bir araya geldik. Uzun zamandır yaptığımız çalışmaları ve hazırladığımız projeleri artık somutlaştırıyoruz. Otoparkları tek merkezden yönetecek ve aynı yasal mevzuatla hizmet verecek ortak bir yapıyı ve iradeyi oraya koyacağız” dedi.
Artan taşıt sahipliğiyle birlikte her gün trafiğe katılan araç sayısındaki yükselme ile trafikte 20 milyona yakın araç bulunuyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesinin otoparkları tek merkezden yönetmek amacıyla kurduğu İSPARK sistemi ülke genelinde yaygınlaşıyor.
İSPARK birçok belediyeye uygulama ve işletmecilik alanında danışmanlık desteği veriyor. İSPARK’ın öncülüğünde kurulan Otopark İşletmecileri Derneği’ne belediyelerde otopark hizmeti veren şirketlerin katılımı hızla devam ediyor.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir