NEDEN KOMİSYONA GİTMİYOR?

NEDEN KOMİSYONA GİTMİYOR?
17-25 Aralık sonrası AK Parti’den istifa eden eski İçişleri bakanlarından İdris Naim Şahin, davet edilmesine rağmen Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu'na gitmemekte kararlı.

Aljazeera'nın haberine göre, 17-25 Aralık yolsuzluk soruşturmaları ardından AK Parti’den istifa eden eski İçişleri bakanlarından İdris Naim Şahin ve CHP’yi, 2015 yerel seçimlerinde "Cemaat ile ittifak yapmakla" suçlayarak istifa eden eski CHP milletvekili Birgül Ayman Güler de komisyonun çağırdığı isimler arasındaydı. Ancak bu iki isim komisyona gitmeyeceklerini bildirdi.
17-25 ARALIK SONRASI AK PARTİ'DEN İSTİFA ETMİŞTİ
Komisyonun davetini kabul etmeyen İdris Naim Şahin, 17-25 Aralık 2013 tarihlerinde, daha sonra Fethullah Gülen Örgütü mensubu oldukları gerekçesiyle meslekten çıkarılan savcıların yürüttüğü yolsuzluk soruşturmalarının ardından, AK Parti’den istifa eden sınırlı sayıdaki isim arasında yer almıştı. İstifa etmesinden yaklaşık bir yıl önce, bir buçuk yıl süreyle İçişleri Bakanlığı görevinde bulunmuştu. İçişleri Bakanlığı görevini yürüttüğü dönem Gülen örgütünün Emniyet içinde en güçlü olduğu döneme denk geldi.
ERDOĞAN'IN SİYASETE TAŞIDIĞI BÜROKRATLAR ARASINDAYDI
17-25 Aralık’tan sonra AK parti ile yolları ayrılan İdris Naim Şahin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan siyasete taşıdığı bürokratlar arasındaydı. 1994'ten itibaren İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcılığı görevinden başlayarak belediyede çeşitli birimlerde görev yaptı ve 2001 yılında AK Parti’nin kurucuları arasında yer aldı. 2001-2011 yılları arasında AK Parti’de genel sekreterlik görevini yürüttü. 3 Kasım 2002 ve 22 Temmuz 2007 seçimlerinde İstanbul Milletvekili olarak TBMM'ye girdi. Bir dönem ara vermesinin ardından 24. Dönem de Ordu milletvekili olarak tekrar TBMM'ye girdi. Seçimlerden hemen sonra Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında kurulan 61. Hükümet'te İçişleri Bakanlığı görevine getirildi.
CHP-CEMAAT İTTİFAK YAPTI DİYEN ESKİ CHP'Lİ VEKİL GÜLER
Komisyonun davet ettiği ancak katılmayı reddeden Birgül Ayman Güler, 2011 Genel seçimlerinde CHP’den İzmir Milletvekili seçildi. CHP'de Kadın Örgütlenmesinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı ve iki dönem Parti Meclisi üyeliği yaptı. 2007 yılındaki Cumhuriyet Mitinglerinin konuşmacıları arasındaydı. Milletvekili olduğu dönemde, "CHP ile Gülen Cemaati arasında işbirliği olduğuna" yönelik konuşmalar yaptı. 30 Mart yerel seçimlerinde Gülen örgütü ile CHP’nin ittifak yaptığını, beraber yürüdüğünü öne sürdü.
CHP DİSİPLİNE SEVK ETMİŞTİ
Bu konuşmaları üzerine CHP, Güler’i Yüksek Disiplin Kurulu'na sevk etti. Güler, Yüksek Disiplin Kurulu kararını beklemeden 26 Ocak 2015 tarihinde CHP’den istifa etti.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir