MECİDİYEKÖY-MAHMUTBEY METROSU 15 İSTASYON

MECİDİYEKÖY-MAHMUTBEY METROSU 15 İSTASYON
Her Yere Metro Her Yerde Metro’ hedefi Mecidiyeköy'den Mahmutbey'e ulaşıyor. Metroyla Halkalı-Beşiktaş arası yolculuk süresi 38,5 dakikaya Mahmutbey-Mecidiyeköy arası 26 dakikaya iniyor

‘Her Yere Metro Her Yerde Metro’ hedefi Mecidiyeköy'den Mahmutbey'e ulaşıyor. Metroyla Halkalı-Beşiktaş arası yolculuk süresi 38,5 dakikaya Mahmutbey-Mecidiyeköy arası 26 dakikaya iniyor…
Dünyada metro yapan tek belediye İBB…
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, inşaatı hızla devam eden Mecidiyeköy-Mahmutbey Metrosu’nda basın mensuplarıyla birlikte incelemelerde bulundu. Kabataş-Mahmutbey metro hattının birinci etabı olan Mecidiyeköy-Mahmutbey metrosu inşaatı başladı. Toplu ulaşımda önemli bir hat olan Mecidiyeköy-Mahmutbey Metrosu saatte 70 bin vatandaşa hizmet edecek. Diğer metro hatlarıyla birleşecek olan hat, Avrupa yakasının yarısında toplu ulaşımı hızlı, rahat ve konforlu hale getirecek. Metro hizmete alındığında Mahmutbey-Mecidiyeköy arası 26 dakikaya inecek.
İnceleme gezisinde basın mensuplarına bilgi veren Başkan Kadir Topbaş, 11 yıldan beri İstanbul’a 68 milyar lira yatırım yaptıklarını ve bu yatırımların yüzde 55’ini ulaşım yatırımlarının oluşturduğunu söyledi. Ulaşım yatırımlarının önemli bir kısmını da metro yatırımlarının oluşturduğunu aktaran Kadir Topbaş, “Dünyada bu kadar yoğun metro yapan tek belediyeyiz. İstanbul’da her mahalleye yarım saat uzaklıkta bir metro istasyonunun olmasını arzu ediyoruz, planlıyoruz. Göreve geldiğimizde 45 kilometre raylı sistem vardı. Şuanda 142 kilometreye eriştik. Ulaştırma Bakanlığımızın yapacağı 72 kilometrelik bir sistem var. Bizim 110 kilometre daha planladığımız metro hattı var. Şuanda ise 109 kilometre raylı sistem inşaatı sürüyor. 2019’a vardığımızda 430 kilometreye ulaşacağız” diye konuştu.
Bu metro hattımızda 6 ilçemizden 18 istasyon ile kullanılacak. Mecidiyeköy’den yaptığımız Kabataş’tan gelecek metro ile birleştiği zaman 7 kilometrelik bir hat daha katılacak. Bağcılar-Mahmutbey istikametinde Gaziosmanpaşa’dan insanlarımız rahatlıkla Kabataş’ta erişebilecekler. İnşallah Kabataş’tan Karaköy’e oradan Şişhane metrosuna bağlamayı düşünüyoruz.
Dünyanın en teknolojik metroları İstanbul’da…
Mecidiyeköy-Mahmutbey Metrosu’nun 5 istasyonunda inşaat çalışmalarının yoğun şekilde devam ettiğini anlatan Başkan Topbaş, sadece bu metroda yüzlerce kişinin 24 saat esaslı çalıştığına dikkat çekti. İstanbul’un dünyanın en teknolojik metrolarına sahip olduğunu ve firmalar için dünyada tercih edilen İstanbul’a iş yapmış olmanın çok önemli olduğunu anlatan Topbaş, İBB’nin metro inşaatlarında ileri teknoloji kullanmanın yanı sıra dünyanın birçok şehrine metro yapmayı öğrettiğini kaydetti.
Bahçeşehir’e metro müjdesi…
18 kilometrelik Mahmutbey-Mecidiyeköy metrosu ile trafikte bir saati aşan zaman alan bu iki semt arasındaki yolculuğun 26 dakikaya ineceğini müjdeleyen Topbaş, “Kağıthane-Mecidiyeköy 4,5 dakika. Ümaraniye’den Kağıthane’ye gelmek isteyenler 39 dakikaya gelecek. Buradan müjdesini vereyim; Mahmutbey’e geldiğimiz zaman metroyu Bahçeşehir’e uzatacağız. Bahçeşehir’de metro ile ilgili çok ciddi bir talep var. Böylece Bahçeşehir’de oturanlar rahatlıkla Kabataş’a gelebilecek. Bu yıl içinde ihalesini yapıyoruz. 2019 başında tamamlanmış olacak. Bahçeşehirliler bu metro için bize sosyal medyadan hep taleplerini iletiyorlar. Yani Bahçeşehirliler karayolunun baskısından, sıkıntısından kurtulmuş bir İstanbul yoğunlukla kentte güzel bir yaşam ortaya çıkmış olacak. Bu da bizim en büyük gururumuz. Verdiğimiz hedefleri bir bir tutturmanın gururunu yaşamaktayız. ‘2019 sonrası için İstanbul metrosu 776 kilometreye ulaşacak’ dedik. Ama herhalde 800 kilometreyi geçecek” diye konuştu.
Mecidiyeköy-Mahmutbey Metrosu 15 istasyon
Tünel kazılarında geliş gidiş tünelleri aynı anda karşılıklı olarak 3 TBM (köstebek) ile kazılıyor. Aynı anda 5 metro istasyonunda da kazı çalışmaları büyük bir hızla devam ediyor. 2. etap Mecidiyeköy-Beşiktaş-Kabataş Metrosu, 3. Etap Mahmitbey-Bahçeşehir Metrosu.
Mecidiyeköy-Mahmutbey Metrosu İstasyonlar: Mecidiyeköy, Çağlayan, Kağıthane, Nurtepe,  Alibeyköy, Yeşilpınar,Veysel Karani, Akşemsettin, Kazım Karabekir, Yenimahalle, Karadeniz Mahallesi, Giyimkent-Tekstilkent, Yüzyıl Mahallesi, Göztepe ve Mahmutbey.
METRO İLE ULAŞIM SÜRELERİ
Mahmutbey-Mecidiyeköy  26 dakika
Kağıthane-Mecidiyeköy  4,5 dakika
Alibeyköy-Taksim   12 dakika
Kağıthane-Üsküdar  26 dakika
Tekstilkent-Mecidiyeköy  20,5 dakika
Çağlayan-Yenikapı   14,5 dakika
Alibeyköy-Bostancı   47 dakika
Çağlayan– Üsküdar   23,5 Dakika 
Ümraniye– Kağıthane   39,5 Dakika 
Eyüp (Alibeyköy)– Kadıköy  36,5 Dakika
Beşiktaş-Mecidiyeköy     5,5 dakika
Beşiktaş-Kağıthane   10 dakika
Beşiktaş-Mahmutbey   31,5 dakika
Beşiktaş-Alibeyköy   12,5 dakika
Beşiktaş-Etiler    13 dakika
Beşiktaş-Sarıyer Hacıosman  25,5 dakika
Bahçeşehir-Mahmutbey  21 dakika
Bahçeşehir-Mecidiyeköy   47 dakika
Bahçeşehir-Beşiktaş   52,5 dakika
Halkalı Toplu Konut-Beşiktaş 38,5 dakik

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir