KURUL KARARI

KURUL KARARI
İBB Meclisi; Çağlayan, Gürsel, Hürriyet, Şişli Merkez ve Kaptanpaşa mahalleleri ile Çağlayan Meydanı ve çevresinin “Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Alanı” ilan edilmesini istedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi, Çağlayan, Gürsel, Hürriyet, Şişli Merkez ve Kaptanpaşa mahalleleri ile Çağlayan Meydanı ve çevresinin “Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Alanı” ilan edilmesi için Bakanlar Kurulu’na teklif götürülmesi yönünde karar aldı. İBB Meclisi’nde, Adalet Sarayı’nın yanından geçen E-5’in kuzeyinde yer alan Kağıthane’nin Çağlayan, Gürsel, Hürriyet mahalleleri ile yolun güneyinde kalan Şişli’ye bağlı Merkez ve Kaptanpaşa mahallelerinin bir kısmında kentsel dönüşüm ilan edilmesi için Bakanlar Kurulu’na teklif götürülmesi yönünde karar alındı. Bölgenin ‘Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Alanı’ ilan edilmesi için başlatılan çalışma alanı, 5 mahalleyi kapsayan yaklaşık 46 bin 578 metrekarelik alanı kapsıyor.
KURUL KARARI
Mecliste oyçokluğu ile kabul edilen talep, önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na iletilecek. Bakanlığın bu yöndeki teklifi ise Bakanlar Kurulu’na gönderilecek. Karar Bakanlar Kurulu tarafından onaylanması halinde Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından yürürlüğe girecek. İBB Hukuk Komisyonu ile Altyapı, Mesken ve Kentsel Yenileme Komisyonu tarafından hazırlanan ve Meclis gündemine sunulan raporda “bölgedeki mevcut yapı stokunun yıpranmış, 1999 depreminden önce inşa edilmiş ve yürürlükteki yapı denetimi koşullarına göre olmadığı” tespiti yer alıyor. Öte yandan raporda, Çağlayan Meydanı ve çevresindeki ulaşım ağlarının meydanla entegrasyonu amaçlanıyor.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir