İSTANBUL'UN DEPREM RİSKİNİ SIFIRLAYACAĞIZ

İSTANBUL'UN DEPREM RİSKİNİ SIFIRLAYACAĞIZ
Cumhuriyet Halk Partisi, 7 Haziran seçimlerinde İstanbul’da yarışacak 88 milletvekili adayını, CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın’ın ev sahipliğinde Kadıköy Moda’daki Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilen toplantıda tanıttı.

Cumhuriyet Halk Partisi, 7 Haziran seçimlerinde İstanbul’da yarışacak 88 milletvekili adayını, CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın’ın ev sahipliğinde Kadıköy Belediyesi’nin Moda’daki Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilen toplantıda tanıttı.
CHP Genel Başkan Yardımcıları Gürsel Tekin, Sezgin Tanrıkulu, CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, il yönetim kurulu üyeleri ve bazı belediye başkanlarının da katıldıgı toplantının açılışında konuşan CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın, CHP'nin, 11 Nisan'da Kadıköy'de düzenlenen "Milletçe Alkışlıyoruz" mitingiyle sahaya çıktığını ifade ederek, "Çok görkemli biçimde sahaya çıktık, İstanbulluları selamladık, AKP'nin gidişini alkışladık. CHP'nin gelişine alkış tuttuk, 'Hoşgeldin' dedik. Avuçlarımızı patlatırcasına alkışladık" dedi. Bu sırada, milletvekili adayları da ayağa kalkarak Karayalçın ile birlikte alkış tuttu.
" 720 LİRA BİZİM İÇİN ÇİZGİDİR, BUNU TAAHHÜT EDİYORUZ"
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nın 19 Nisan'da CHP Seçim Bildirgesi'ni kamuoyuna sunacağını hatırlatan Karayalçın, seçmenlerin çok büyük bir beğeniyle karşılayacaklarına inandığı bildirgenin bir bölümünün İstanbulla ilgili olduğuna işaret ederek, İstanbul'la ilgili bölümüne ilişkin bilgi verdi.
"HİÇBİR AİLENİN AYDA 720 LİRADAN DAHA AZ GELİRİ OLMAYACAK"
Karayalçın, İstanbul'da yoksulluğu sıfırlayacaklarını belirterek, şunları söyledi:
"İnşallah 7 Haziran'da iktidara geleceğiz. CHP iktidarında yoksul yurttaşımız kalmayacak, hiçbir yoksul aile olmayacak, yoksulluk İstanbul'da toprağa gömülecek. Aile sigortasını, bu amaç doğrultusunda kullanacağımız temel araç şeklinde değerlendiriyoruz. CHP iktidarında İstanbul'da hiçbir hanenin ayda 720 liradan daha az geliri olmayacaktır. 720 lira bizim için çizgidir, bunu taahhüt ediyoruz. Genel Başkanımız taahhüt ediyor, İstanbul'da şu anda yoksulluk sınırın altında yaşayan 500 bin hanenin hiçbirisi, 720 liranın altında bir gelirle yaşamını sürdürmek durumunda olmayacaktır. CHP, bunun yıllara göre değişen, belediyelere göre farklılaşan bir uygulama değil hak temeline oturtulmuş ve herkes için geçerli olan bir proje olduğunu söylemektedir. Yani bu hak olacak, herkes yararlanacak, yandaşlar değil, yurttaşlar yararlanacak. Ailedeki bireylerin hamilelik, çocukların yaşları, eğitim, askerlik, yaşlılık, engellilik durumlarına göre CHP, 720 liranın üzerinde desteği sağlayacaktır. "
İstanbul'da 700 bin işsiz olduğunu, "Kent işçiliği" adı verilen, 50 bin genç ve kadının istihdamını sağlayacak özel bir istihdam paketini hazırladıklarını anlatan Karayalçın, gençler ve kadınların kısa bir eğitim aldıktan sonra kısmi ya da tam zamanlı olarak ama mutlaka sigortalanarak, toplumsal alanlarda, çevre bakımında, ağaçlandırmada çalışma yapacağını ifade etti.
İSTANBUL'UN DEPREM RİSKİNİ SIFIRLAYACAĞIZ
İstanbul'da kentsel dönüşüm konusunda sorunları sıfırlamayı ve kentsel dönüşüm projelerine "yerindelik", "birliktelik" ve "yüksel kentsel yaşam standartları nitelikleri" ilkeleriyle yaklaşmayı taahhüt ettiklerini belirten Karayalçın , “2002'den bu yana İstanbul'da uygulanmış olan kentsel dönüş projeleriyle 100 binin üzerindeki İstanbullu tehcir edilmiş, yerinden sürülmüştür. Kentsel dönüşüm alanları halk oradan sürülerek güzelleştirilmek istenmektedir. Biz, halkla birlikte o alanları dönüştürmeyi öneriyoruz. İstanbullular, şimdi olduğu gibi piyasaya terk edilmeyecek, müteahhitlerle karşı karşıya bırakılmayacak. Bu, kentsel dönüşümün İstanbul'da depreme dayalı olarak değil, ranta dayalı olarak yürütüldüğünün en çarpıcı göstergesidir. Bunu olması gereken şekline, deprem riskini gözönünde bulundurarak, biz getireceğiz. İstanbul'un deprem riskini sıfırlayacağız" dedi.
YEREL YÖNETİMLERE DE DEĞİNDİ
Karayalçın, sıraladığı sorunların yerel yönetimlerle ilişkili konular olduğunu düşünülebileceğine işaret ederek, şöyle konuştu:
"Bunlar daha çok yerel yönetimlerin üstlenmesi, çözmesi gereken sorunlar ama gerçek sorun şu ki AKP Hükümeti, İstanbul'un yerel meşruiyet zeminlerini ortadan kaldırmış bulunmaktadır. İstanbul'un en güçlü, en büyük yerel meşruiyet zemini İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi'dir. Mecliste 2009'da tüm meclis üyelerinin oy birliğiyle kabul ettiği 1/100 binlik çevre düzeni planının öngörülerinin hemen hemen hiçbirisi uygulanmamıştır. Merkezi yönetim, özellikle 1/100 binlik çevre düzeni planının 'Aman ha dokunma, girme' dediği yerlerde şimdi Türkiye milli gelirinin yüzde 10'u ölçüsünde yani 70-80 milyar dolarlık birkaç yatırımı başlattı. İstanbul'un kararları, seçimle gelmiş organlarında alınmamaktadır. İstanbul'un kararları, helikopter turlarıyla helikopterin içindeki kişilerin tercihleriyle alınmaktadır. 7 Haziran'da iktidar olduğumuzda İstanbul'un kararlarını, İstanbul'un meşru zeminlerine iade etmeyi taahhüt ediyoruz.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir