"BİR CEMAATE DEVLETİ TESLİM EDEMEZSİNİZ..."

"BİR CEMAATE DEVLETİ TESLİM EDEMEZSİNİZ..."
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, "Bu darbe girişiminden ders cıkarmalıyız.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, "Bu darbe girişiminden ders olarak neleri çıkarmalıyız ve siyaset kurumu nasıl davranmalı? Önce şunu herkesin bilmesi lazım, camiye, kışlaya, adliyeye siyaset girmeyecek. Buralara siyaset girerse işte bunlar olur." dedi. 
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Demokrasiyi nasıl güçlendiririz bunun peşinde olmalıyız. Bütün gençlere söylüyorum, Cumhuriyetin kurucu değerlerini kavramayan hiçbir insan bu topraklarda rahat yaşayamaz. Onun için bu değerlere büyük önem vermemiz gerekiyor." ifadesini kullandı. 
Gençlerden çok beklentileri olduğunu ancak gencecik insanları da terörün vurduğunu anlatan Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin 15 Temmuz'dan bu yana teröre 36 şehit verildiğini anımsattı.
Dün Bingöl'de de 6 vatan evladının şehit düştüğüne işaret eden Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:
"Onlar biz rahat yaşayalım diye canlarını feda ettiler. Onlara minnet borcumuz var. Ben terör konusunda bütün siyasi partilerin aynı duyarlılığı göstermesi gerektiğini ısrarla söyledim. Ama bir şeyi de unutmayacağız ve unutturmayacağız, terörsüz devir alınan bir ülke, 14 yılda nasıl bir terör bataklığının içine sürüklendi. Aklımız varsa, aklımızı kullanmalıyız. Soru sormalıyız. Eğriyi doğrudan ayırmalıyız. Hepimize görev düşüyor, terörden şikayet etmek kolay ama sorun şikayetin ötesinde bir sorun. Terörle mücadelenin akılla, mantıkla, kolektif yapılması lazım. Bir siyasi iktidar 'ben tek başıma terörü engellerim' derse bu tablo gerçekçi değil, olmaz. Türkiye terör konusunda daha da ağırlaşan bir tablo ile karşı karşıya. Çünkü sadece PKK değil, IŞİD terörü de var. Eğer 70 ilden bu örgüte katılım varsa bu örgütte taban tuttu demektir. O zaman bizim sorgulamamız gereken pek çok alan var."
"Kara para girişine imkan veren bir madde var"
Bugün TBMM'de mali afla ilgili bir kanun teklifinin görüşüleceğini aktaran Kemal Kılıçdaroğlu, tasarının yanlış ve eksik yönleri bulunduğunu iddia etti. 
Bu teklifte ayrıca ülkeye "Kara para" girişine imkan veren bir madde olduğuna da işaret eden Kılıçdaroğlu, bunun yasalaşması durumunda yurt dışından getirilen herhangi bir paranın kaynağının sorulamayacağını vurguladı.
FETÖ'nün darbe girişimi
15 Temmuz'da bir darbe girişimi yaşandığını ve toplumun hala bunun etkilerini üzerinden atamadığını kaydeden Kılıçdaroğlu, bu darbe girişiminden herkesin çıkarması gereken dersler bulunduğunu bildirdi.
Bu girişimin siyaset kurumuna yeni pencereler açmak zorunda olduğunu değerlendiren CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Önce düşüneceğiz ve anlayacağız. Bu darbe girişiminden ders olarak neleri çıkarmalıyız ve siyaset kurumu nasıl davranmalı? Önce şunu herkesin bilmesi lazım, camiye, kışlaya, adliyeye siyaset girmeyecek. Buralara siyaset girerse işte bunlar olur." dedi. 
Camilerin bir siyasi görüşün arka bahçesi haline dönüşmemesi gerektiğinin altını çizen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:
"Çünkü din siyaset alanına girmez, farklı bir alandır. Herkesin inancına saygı göstermek, insan olmanın varoluş nedenidir. Herkesin inancına saygı göstereceksin, bitti bu kadar. Kışlaya siyaset, asla girmemelidir. 'Orduyu ele geçireceğiz, okulları ele geçireceğiz, sınav sorularını çalıp yandaşlarımızı harp okullarına sokacağız...' Neden göz yumdunuz bugüne kadar? Mustafa Kemal Atatürk, Nutuk'ta askerin siyasete girmemesi gerektiğini çok net anlatıyor. Orduda kalıyorsan siyaset kurumuyla ilişkini keseceksin. Geliyorsan siyaset kurumuna, orduyla ilişiğini keseceksin. Orduyu sıcak siyasetin unsuru haline getirmek, oralardaki gelişmelere sıcak siyasetin doğrudan müdahalesini sağlamak ya da ortam hazırlamak Türkiye'yi felakete sürükler. Bugün geldiğimiz nokta odur."
"Bir cemaate devleti teslim edemezsiniz..."
"Siyaset topluma adanmışlıktır. Bunu da siyasetin keşfetmesi lazım. Bir cemaate, bir sınıfa, bir inanç grubuna devleti teslim edemezsiniz. Devleti teslim ettiğiniz anda siyaseti köreltir, devleti yok edersiniz." diyen Kemal Kılıçdaroğlu, siyaset kurumunun tarihten de ders alması gerektiğini bildirdi. 
"Pek çok insan mağdur edildi"
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, geçmişte FETÖ'nün mağdur ettiği binlerce kişi bulunduğunu, intihar edenlerin, hayatlarının en verimli çağını hapishanelerde geçirenlerin olduğunu, ailelerine iftira atıldığını anımsattı.
Bunların suçsuz olduğunun ortaya çıktığını, bir kumpasa kurban edildiklerini artık devletin tüm yetkililerinin dile getirdiğini anlatan Kılıçdaroğlu, "Eğer bu ülkede adalet, adalet kırıntısı varsa, o insanların itibarı iade edilir ve görevlerinin başına döndürülür. Balyoz, Ergenekon, casusluk davaları... Pek çok insan mağdur edildi. Bunların itibarlarının iade edilmesi lazım." diye konuştu.
Kemal Kılıçdaroğlu, darbeyle mücadele edilirken, cadı avının başlatılmamasını isteyerek, bu cadı avının bütün darbelerden sonra olduğuna dikkati çekti.
"Metehan'dan bu yana orduda hiyerarşi vardır ve bozulmamıştır, o hiyerarşinin korunması lazım." ifadelerini kullanan Kılıçdaroğlu, sözlerine şöyle devam etti:
"Bunu söylediğimizde, 'Bunlar ordudan yana' diyecekler. Ben Türkiye Cumhuriyeti'nden yanayım. Merkez Bankasını, orduyu da öyle savunuyorum, BDDK'yı, Maliye Bakanlığını, Türkiye Cumhuriyeti'ni de öyle savunuyorum. Ordu sivilleşmez, sivil yönetime ordu hesap verir. Bunu istiyoruz, gelirler TBMM'ye hesabını verirler. Ordunun her aşaması sivil denetime açılmalı, bunda en ufak tereddütümüz yok. Hiçbir kurum denetim dışında olmamalı. Her kurum denetlenmeli. Buna gelince 'evet' diyorlar ama TBMM'deki Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu'na, bir güvenlik birimi başkanı gelip bilgi vermedi. Bu kişiler bilgi vermiyorlarsa, siyasi otoritenin isteği üzerine gelmiyor. O zaman TBMM'nin saygınlığına gölge düşüyor. Sayın İsmail Kahraman'a çağrı yapıyorum, ya bu komisyona gelip, adam gibi bilgi verirler ya da bu komisyon kapansın."

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir