2 BİN 373 KONUT VE 55 İŞYERİ İNŞA EDİLDİ

2 BİN 373 KONUT VE 55 İŞYERİ İNŞA EDİLDİ
Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, Türkiye'nin ilk kentsel dönüşüm projesi Esenler Havaalanı Mahallesi Kentsel Dönüşüm Konutları'nı inceledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, Türkiye'nin ilk kentsel dönüşüm projesi Esenler Havaalanı Mahallesi Kentsel Dönüşüm Konutları'nı inceledi. Bakan Sarı, Türkiye'de kentsel dönüşümün rant için değil vatandaşların can ve mal güvenliği için yapıldığını söyledi.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Kanunu kapsamında Bakanlar Kurulu tarafından ilk riskli yapı alanı ilan edilen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 5 Ekim 2012 tarihinde Türkiye'deki kentsel dönüşüm seferberliğini başlattığı Havaalanı Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi'nde incelemelerde bulundu. 
Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı'ya hem proje hem de ilçe genelinde biten ve devam eden kentsel dönüşüm çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi. Esenler'de dönüşmesi gereken 100 bin konutun olduğunu anlatan Başkan Göksu, ilçedeki sorunlu yapı stokunu da birbirinden çarpıcı fotoğraflarla gözler önüne serdi.
ESENLER TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLUYOR 
Proje alanında yıkım sırasında çekilen ve imalat hatalarının gözler önüne seren fotoğraflar karşısında büyük şaşkınlık yaşayan Bakan Sarı, mühendislik hizmeti alınmadan inşa edilen yapıların can ve mal güvenliği bakımından büyük risk oluşturduğunu belirterek, "Kentsel dönüşümü rant için yaptığımızı lanse ediyorlar. Bu fotoğraflar her şeyi gösteriyor. Kentsel dönüşümü, rant için değil, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği için yapıyoruz. Türkiye'nin her yerinde bu projelere ihtiyaç var. Esenler, kentsel dönüşüm konusunda Türkiye'ye örnek oluyor. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum" diye konuştu.
BAKAN SARI PROJEYİ GEZDİ
Çevre ve Şehircilik Bakanı Sarı, daha sonra 760 milyon TL. yatırımla yapımı devam eden Havaalanı Kentsel Dönüşüm Konutlarını gezdi. Çalışmalar hakkında ilgililerden tek tek bilgi alan Bakan Sarı örnek daireyi de gezdi ve çok beğendiğini söyledi. Bakan Sarı, son olarak Başkan Göksu’dan Esenler Belediyesi’ne devredilen ve yaklaşık 90 bin bağımsız bölümü kapsayan dünyanın en büyük kentsel dönüşüm projesi Esenler 2023 hakkında bilgi aldı.
2 BİN 373 KONUT VE 55 İŞYERİ İNŞA EDİLDİ
Esenler Belediyesi’nin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile ortaklaşa yürüttüğü ve inşaatını Emlak Konut GYO’nun üstlendiği Havaalanı Kentsel Dönüşüm projesi kapsamında 2 bin 373 konut ve 55 işyerinin inşa çalışmaları tamamlandı. Konut ve işyerlerinin teslimine Mayıs ayı sonunda başlanacak.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir