SARIYER BELEDİYESİ, İLKLERİ YAŞATMAYA DEVAM EDİYOR

SARIYER BELEDİYESİ,  İLKLERİ YAŞATMAYA DEVAM EDİYOR
Engelli çocuklara gün boyu ev sahipliği yapan 'EÇADEM' ve “Çocuk Gündüz Bakımevi” gibi özgün projeleri ile yeniliklere imza atan Sarıyer Belediyesi, ilçeye ilkleri yaşatmaya devam ediyor.

Engelli çocuklara gün boyu ev sahipliği yapan 'EÇADEM' ve  “Çocuk Gündüz Bakımevi” gibi özgün projeleri ile yeniliklere imza atan Sarıyer Belediyesi, ilçeye ilkleri yaşatmaya devam ediyor. 
Sarıyer Belediyesi yaşlıları gün boyu misafir edip, tecrübelerini çocuklara aktarma fırsatı veren Yaşlı Gündüz Bakımevi/Kreşi projesi ile Sarıyer'de bir ilke imza attı.
Ord. Prof. Dr. Fahrettin Kerim Gökay'ın adının verildiği Yaşlı Gündüz Bakımevi 15 kişilik kapasitesi ile Bahçeköy’de Lions Kulübü ve Sarıyer Belediyesi ortaklığında açıldı. Çevresinde Semt Evi, Çocuk Gündüz Bakımevi ve Yaşam Evi bulunan bina, prefabrike sistem ile tadil edildi.
Yaşlılar Nasıl Vakit Geçirecek?
60 yaş üstü yaşlılara kucak açacak olan Yaşlı Gündüz Bakımevi, burada vakit geçirmek isteyen yaşlıları sabah saatlerinden akşam saat beşe kadar misafir edecek. Yaşlılarımız burada kaldıkları süre içerisinde sabah kahvaltılarını yapıp öğle ve akşam yemeklerini de yiyebilecek. Gün  boyu yemek hizmetinin yanı sıra yaşlılarımız bina içerisinde bulunan dinlenme odaları, hobi odası ve hizmet odalarında da vakit geçirebilecekler. Ayrıca yaşlılar, belli aralıklarla tiyatro ve geziye götürülerek keyifli vakit geçirmeleri sağlanacak.
Yaşlılardan İhtiyaç Sahibi Çocuklara Burs!
Yaşlı Kreş Evi’nde vakit geçiren yaşlılar gün içerisinde ürettikleri resim, tasarım, dikiş, patik, tespih vb. gibi ürünlerin satışından elde edilen para ile ihtiyaç sahibi çocuklara burs vermeyi planlıyor. Böylece, yaşlılar bir taraftan üretip gelir elde ederken, diğer taraftan deneyimlerini çocuklara aktarma imkânı bulacak. İhtiyaç sahibi çocuklar ise hem yaşlılarla vakit geçirip onların deneyimlerinden yararlanma imkanı hem de eğitimleri için burs almış olacaklar. 
Yaşlılar Düzenli Doktor Kontrolünden Geçecek
Yaşlı Kreş Evi’nde ki yaşlılar, düzenli olarak doktor ve psikolog kontrolünde tutulurken ayda bir kez hamam olmak üzere, spor tesislerinde her tür aktiviteden de yararlanabilecekler. Yapılan protokol ile yaşlılar atlı terapilerden de yararlanma fırsatı bulacak. Bunun yanı sıra oluşturulan sistemden kısa süreli yararlanmak isteyen yaşlılarımız da günlük, hatta saatlik hizmet alabilecekler.
Lions 118-T Yönetim Çevresi Federasyon Başkanı Ayşen Alman, “Yaşlı Gündüz Kreşi” hakkında yürüttükleri çalışma hakkında bilgi verdi. Federasyon Başkanı Alman, Yaşlı Gündüz Bakım Evi için hızlı bir şekilde Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ile iletişime geçip titiz bir şekilde çalışmaya başladıklarını dile getirdi. Projenin insanları mutlu ettiğini ifade eden Alman, “Bu amaç doğrultusunda birlikte çalıştığımız Sarıyer Belediyesine sonsuz teşekkür ediyorum” dedi.
Genç, “Yaşlı Kreşi İle Zincire Bir Halka Daha Eklendi”
Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, zincire bir halka daha eklediklerini belirterek, “Ben bu süreçte, her zaman fakirin, garibanın yanında olan başta Lionsların Başkanı Ayşe Hanım olmak üzere emeği geçen, herkese teşekkür ediyorum” dedi. Genç, toplumsal fayda sağlayan böyle yerlerin yaşatılması gerektiğini kaydederek, “Yaşamın tadına varabilmek önemlidir. Türk toplumu annesine, babasına, atasına sahip çıkar. Ve yarın bir sonraki neslin atası dedesi olacak çocuklara da sahip çıkar. Bu da yaşamdan alınabilecek en güzel tatdır” şeklinde konuştu. Yaşlı Gündüz Bakım Evi ve benzeri projelere sahip çıkmak ve sorumluluk almak gereğine işaret eden Genç, “Kentlerde yaşam alanları daralıyor. Biz de Belediye olarak bunun farkındayız. Küçücük evlerde yaşlılarımızın gün boyu bir başlarına kalmamaları için bu proje bir örnektir” dedi. 
Konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran Yaşlı Gündüz Bakım Evi fikrini veren “Lions Kulüp”e teşekkür eden Cankurtaran, bu projeyi hayata geçiren Sarıyer Belediyesi’nde teşekkürlerini sundu. Törenin sonunda Lions 118-T Yönetim Çevresi Federasyon Başkanı Ayşen Alman, katılımcılara plaket taktim etti.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir