• BIST 97.149
  • Altın 282,758
  • Dolar 5,7454
  • Euro 6,3899
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 23 °C

ATAŞEHİR’İ 10 YILDA İSTANBUL’UN MARKA KENTİ YAPTI

ATAŞEHİR’İ 10 YILDA İSTANBUL’UN MARKA KENTİ YAPTI
2009 yılında sandalyesi bile olmayan bir belediyeyi sıfırdan kurarak 10 yılda Ataşehir’i İstanbul'un en önemli marka kenti haline getiren CHP Ataşehir Belediye Başkan Adayı Battal İlgezdi, “Bizim en önemli projemiz Ataşehir’de ortak yaşamda ortak anlayışl

2008 yılında Kadıköy’den 7, Ümraniye’den 6, Üsküdar’dan 3, Sancaktepe’den ayrılan 1 mahalle ile kurulan Ataşehir 2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Battal İlgezdi’nin CHP’den belediye başkanı seçilmesiyle çok hızlı bir gelişim göstererek 10 yılda İstanbul’un en gözde ilçesi oldu. CHP Ataşehir Belediye Başkan Adayı Battal İlgezdi, “Biz Ataşehir’i aldığımızda idari binamız bile yoktu. Kulübede başladık, belediye binası yaptık. Kültür merkezleri, alışveriş merkezleri, sağlık merkezleri ve parklar yaptık. İstanbul’un en yeşil ilçelerinden birisini yarattık.  İlçemizin en çağdaş imar planlarına kavuşması, yükselen binalara rağmen yeşil alanların yitirilmemesi, sokaklarında şiirlerin okunduğu, şarkıların söylendiği ve insanların mutlu olduğu bir kent için hep birlikte daha yapacak çok işimiz var. Irk, din, düşünce, ekonomik ve sosyal durum farkı gözetmeksizin herkesin sağlık hizmetlerine kolayca ulaşabildiği bir kent yaratırken, sosyal belediyeciliğin de örneklerini sergiliyoruz,” diye konuştu.   
"ATAŞEHİR ÖZGÜRLÜKLER KENTİ OLDU"
Ataşehir'in 10 yıl öncesini değerlendiren Battal İlgezdi AK Parti Ataşehir Belediye Başkan Adayı İsmail Erdem'in “Ataşehir 10 yıl önce bıraktığım gibi" söylemi üzerine Ataşehir'de yaptıklarına değindi. Battal İlgezdi: "Bildiğiniz gibi Ataşehir, Kadıköy, Üsküdar, Sancaktepe ve Ümraniye’den ayrılan 17 mahalleden oluşturuldu.
Ben Ataşehir'e geldiğimde Küçükbakkalköy'de pis su ve temiz su bile birbirine karışmıştı. Bu mahallede oturan analarım, bacılarım, kardeşlerim iyi bilirler. Hal böyle iken bir de bana şunu söylüyorlar: “ 'Ne yapmış?' Hiçbir şey yapmadıysak herkesi birleştirdik. Ataşehir’i özgürlükler kenti yaptık," dedi.
"ÖYLE BOL KESEDEN ATMAK YOK"
Ataşehir'in Kurucu Başkanı Battal İlgezdi, "Bugün Ataşehir'deki tabloya bakıldığında Ferhatpaşa Mahallesi'ndeki kardeşimle Atatürk Mahallesi'nde oturan kardeşimin yan yana yürüdüğü görülüyor. Biz birleşe birleşe kazandık. 2009'da 50 bin, 2014’de 127 bin oyumuz vardı. Ataşehirliler bize destek verdiği müddetçe bu seçimi yüzde 60 oy farkı ile kazanacağız. Herkes bunu böyle bilsin. Öyle bol keseden atmak yok,” açıklamasında bulundu.
"FERHATPAŞA'YA 30 BİN M2’LİK PARK 
YAPTIĞIM İÇİN YARGILANIYORUM"

Özellikle Ferhatpaşa Mahallesi'ne yaptığı 30 bin metrekarelik parktan dolayı yargılandığını dile getiren Battal İlgezdi; “Ferhatpaşa Mahallesi'nden bahsediyorlar. Ferhatpaşa'yı 15 yıl önce ben mi yönettim? AK Parti Belediyeleri yönetmedi mi? Sevgili Ferhatpaşalılar, mahallenizde çöpünüz 15 günde 1 defa alınıyordu. Hiçbir şey yapmamışsam her gün sabah akşam çöpünüzü alıyoruz. Mahallenizde asfalt yoktu. Altyapı yoktu. Ferhatpaşa'ya 250 metre park yaptılar. Onu da 'devlet töreniyle' açtılar. Ferhatpaşa'ya 30 bin metrekarelik park yaptım. Ondan dolayı da yargılanıyorum. Yaptığım parkın adı da Necmettin Erbakan Parkı. Bununla da gurur duyuyorum. Çünkü sevgili hocam Türk siyasetine çok önemli katkılar sunmuştur. Bu ülkeye emeği çoktur. Ferhatpaşa'ya bir hastane yaptırdım. Günde en az 100 kişi geliyor ve bedava sağlık hizmeti alıyor. Ataevi kurduk. Binlerce insanımız kurslardan yararlanıyor. Ben bunları yaparken siz neden imara müsaade etmediniz? Gelmişler imar çıkaracaklarını söylüyorlar. Her seçimde gelirler. 'Ey Ferhatpaşa oyunu bana ver, kesin imar planını çıkaracağız.' diyorlar. İnanmayın yalan söylüyorlar," ifadelerini kullandı.
“İMAR SORUNUNUN ÇÖZÜMÜ 
İÇİN İMAMOĞLU’NA OY VERİN”

İlgezdi, Ataşehir'in yıllardır İBB tarafından çıkarılmayan imarlarının tek çözümünün İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlık seçimlerinde vatandaşların CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu'na oy vererek çözüleceğini söyledi. Battal İlgezdi: "31 Mart Yerel Seçimleri'nin galibi Ekrem İmamoğlu olacaktır. Beni plandan, imardan vurmak istiyorlar. Madem Ataşehir planlarını çıkarabiliyordunuz, 1/5000'lik yetkileri 1/1000'lik yetkileri sizin elinizde değil mi? Yapsaydınız, niye yapmadınız? Her seçimde vaad ediyorsunuz. Sayın Kadir Topbaş geldi ne dedi:  ‘Sakın İlgezdi'ye oy vermeyin. Ben geleceğim planları çıkaracağım.’ Kaç yıl oldu? Tam 10 yıl oldu. Her seçim vaadi, imar planı. Ne yaptılar? Barbaros Yenisahra 1/5000'lik planlarını Büyükşehir yaptı. Biz de1/1000'likleri hazırlayarak Ak Parti ve CHP meclis üyelerinin oy birliğiyle meclisimizden geçirdik. Plan Büyükşehirde 7 ay kaldı. Planı iptal ettiler. Yazık değil mi Yenisahra'ya, Barbaros'a?” şeklinde konuştu.
“BUNLARIN İMAR PLANI 
YAPMAYA NİYETLERİ YOK”

İlgezdi konuşmasının devamında şunları söyledi: “Bundan bir süre önce arkadaşlarımla bir madde ve yasa bulduk. Dedik ki, 1/1000'lik planları askıya çıkaralım. Büyükşehirden yazı geldi. 'Siz o planları çıkaramazsınız.' Ben anladım ki bunların plan filan yapmaya niyetleri yok. Evet plan farklı. Ben planı şeffaf yaptım, halkla yaptım, STK'larla yaptım, muhtarlarla yaptım. Hiçbir planı gizli yapmadım. Büyükşehir planları kapalı kapılar ardında yaptı ve bana gönderdi. Ben Anadolu'dan gelen gariban köylü bir babanın çocuğuyum. Benim babam Örnek Mahallesi'nden 300 metre arsa almıştı. 40 yıldır bekliyor. Yazıktır, günahtır. 1 yaşındaki çocuk 40 yaşına geldi. 40 yaşındaki insan 80 yaşına geldi. Planın AK Partilisi, Cumhuriyet Halk Partilisi olmaz. Vatandaş çoluk çocuğunun geleceğini imara bağlamış durumda. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlık seçimlerinde Ekrem İmamoğlu'na Ataşehir'de de bana oy verin, planın nasıl 30 günde çıktığını gösterelim. Milleti kandırmak yok. Bu ülkede biz beraber yaşayacağız. Rahmetli Demirel'in bir sözü vardı. Diyordu ki 'Kavga edeceksen, barışmasını da bileceksin', kavga edeceğiz, ama toplumla barışacağız. Ataşehir'de dostluğu, kardeşliği ve sevgiyi oluşturduk. Bu duygularla 31 Mart akşamı yeniden bir tarih yazmak üzere hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum," şeklinde konuştu. 
“ATAŞEHİR İÇIN BIR METREKARE YEŞIL ALANI BILE İMARA AÇMADIK” 
CHP Ataşehir Belediye Başkan Adayı Battal İlgezdi, vatandaşlara her zaman adil ve eşit davrandıklarını belirterek, "Bizler seçilinceye kadar partilerin adayız, seçildikten sonra ise herkesin belediye başkanıyız. 7 farklı bölgedeki Ataevimizde bugüne kadar 98 bin 640 kişiye eğitim verdik. Genel Başkanımız bize ‘kreş yapın, kadını eve mahkum etmeyin’ dedi. Biz de onu yaptık. 880 çocuğumuz kreşlerimize gidiyor. Ferhatpaşa Mahallemiz sadece 440 oy aldığımız bir mahalle olmasına rağmen, ayrım yapmadık, bir gençlik merkezi ve bir sağlık polikliniği açtık. Uyuşturucuyla mücadele için de Yeni Hayat Projemizi, İstanbul Kalkınma Ajansı ile birlikte yaptık. Kısa sürede yüzlerce çocuğumuza psikolojik destek oluyoruz. Ataşehir için bir metrekare yeşil alanı bile imara açmayacağız dedik, bu düşünceye hep sadık kaldık. Şu ana kadar 1 milyon 200 bin metrekare alana park yaptık" dedi. 
"SİYASETİ KİŞİLER ÜZERİNDEN YAPMAM"
AK Parti Ataşehir Belediye Başkan Adayı İsmail Erdem'in Ataşehir'de gelinen noktayı eleştirmesiyle ilgili bir soru üzerine Battal İlgezdi " Benim için kişinin kimliği önemli değildir. Benim Ak Parti Ataşehir Belediye Başkan Adayı İsmail Erdem'e saygım sonsuzdur, meslektaşımdır. Kimse ile şahsi bir derdim yok. Siyaseti kişiler üzerinden yapmayacağımı söyledim. Ben, iddia edilenlere cevap veriyorum. Benim için kişinin kimliği önemli değildir. Ben 1983'de SODEP'i kuran bir partinin genç çocuklarından biriydim. 40 yıldır siyasetin içindeyim. Tırnaklarımızla kazıya kazıya geldik buralara," diye konuştu. 
“ATAŞEHİR’DE HERKESİN ADAYIYIM”
“Bunu yazın bir kenara… Ben Ataşehir’de herkesin adayıyım” diyen Battal İlgezdi, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizim projemiz Ataşehir’de ortak yaşamda ortak anlatışla kardeşlik projesidir. CHP’nin yönetmediği belediyelerde saat 17:00’de hayat durur. Sosyal yaşam yok, herkes evinde oturur. Gençlerimizin, çocuklarımızın, kadınlarımızın oturabileceği hiçbir alan yok. Ataşehir’de türbanlısı da başı açık olanı da buluşturan hayat var akşamları. Çünkü biz hiç kimseyi ayrıştırmadan proje yapıyoruz. Örneğin İçerenköy’e İstanbul’a örnek olacak bir kültür merkezi yapıyoruz. Sayın Kadir Topbaş’ın zamanında çivi bile çaktırmadığı projemizi yapacağız. Ruhsatını yeni aldığımız için projeyi şimdi hayata geçiriyoruz. Herkesin yararlanabileceği bir kültür merkezine daha Ataşehir halkı sahip olacak. Herkes yararlanabilecek, çünkü ben herkesin adayıyım,” dedi.   
“MİLLET BAHÇESİNİ BERABER YAPACAĞIZ”
Cumhurbaşkanlığı projesi olan Millet Bahçesi’nin devletin projesi olduğunu, seçilirse devlet ile birlikte Ataşehir’e Millet Bahçesi’ni yapacaklarını belirten Battal İlgezdi, ilçe belediyelerinin hem ekonomik hem de teknik olarak bu projeyi gerçekleştirmelerinin mümkün olmadığını söyledi. Ekrem İmamoğlu seçilirse İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile kısa zamanda tamamlayacakları Millet Bahçesi projesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da desteğini alacaklarına inandıklarını vurgulayan İlgezdi, “Gümrük alanı için Cumhurbaşkanına teşekkür ediyorum, Millet Bahçesi sözü vermiş. Beraber yapacağız. O mülkiyet Ataşehir Belediyesinin değil. Ataşehir Belediyesinin bütçesi de böyle bir projeyi yapmak için yeterli değil. Mülkiyetle ilgili sorunları da bizim çözmemiz mümkün değil. Orası devletin bünyesinde. Sayın Cumhurbaşkanımızdan söz alınmış. Bu projeyi birlikte yapacağız,” şeklinde konuştu.

Bu haber toplam 3448 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Boğaziçi Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim