ATAŞEHİR'DEKİ KAÇAK HASTANEDE SKANDAL İŞLER!

ATAŞEHİR'DEKİ KAÇAK HASTANEDE SKANDAL İŞLER!
Ataşehir’deki Memorial Hastanesi’nin iki binasının kaçak katlarına ilişkin planı, İstanbul 2. İdare Mahkemesi hukuka aykırı buldu ve yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Ataşehir’deki Memorial Hastanesi’nin iki binasının kaçak katlarına ilişkin planı, İstanbul 2. İdare Mahkemesi hukuka aykırı buldu ve yürütmeyi durdurma kararı verdi. Ataşehir Belediyesi ve İBB binanın kaçak katları yasal hale getirmeye çalışılıyor. Hastanenin olası bir depremde  ek imar yükünü taşıyacak sağlamlıkta olmadığı söyleniyor.  
İBB Meclisi’nde geçen yıl görüşülen 1/5000 ölçekli nazım imar planıyla aklanan Ataşehir’deki Memorial Hastanesi’nin iki binasının kaçak katlarına ilişkin planı, İstanbul 2. İdare Mahkemesi hukuka aykırı buldu ve yürütmeyi durdurma kararı verdi. Küçükbakkalköy Mahallesi içinde bulunan iki alan üzerinde kurulan Memorial Hastanesi emsali 1 80’iken, 2.07 emsalle inşa edildi. İlk olarak iki alanla ilgili binaların emsali 1.80’den 2.60 çıkarılması İBB Meclisi’nde talep edildi. İBB İmar ve Bayındırlık Komisyonu meclis üyeleri ise komisyon görüşünde emsali 2.20’ye düşürdü. CHP’lilerin ret oyuna karşın AKP’lilerin oyuyla kabul edilen plan değişikliğini CHP’li Meclis Üyeleri Hüseyin Sağ ile Hakkı Sağlam yargıya taşımıştı.
MAHKEME ŞEHİRCİLİK İLKELERİNE AYKIRI BULDU
Mahkeme plan değişikliğinin yapı yoğunluğunu arttırıcı nitelikte olduğu, değişiklikle birlikte ulaşıma ek yük getirileceği, değişikliğin, planlama ve şehircilik ilkelerine aykırı olduğunu belirtti. İBB Meclisi’nin kabul kararında hukuka uyarlılık bulunmadığı sonucuna varan mahkeme, plan değişikliğinin uygulanması halinde telafisi güç veya olanaksız zararlar doğuracağı sonucuna vararak, yürütmeyi durdurdu.
DEPREMDE HASTANE ÇÖKER
CHP’li Meclis Üyesi Hüseyin Sağ, binanın kaçak katlarının yasal hale getirilmeye çalışıldığını söyledi. Sağ, “Dünyanın hangi ülkesinde beş yıldır hizmet veren hastaneye plan değişikliği yapılır? Önce bina yapıldı, şimdi ise kaçak bölümleri yasal hale getirilmeye çalışılıyor. Hastanelerde ameliyatlar yapılıyor, imar problemi olan taşınmazların ruhsatları iptal edilir, ruhsatsız bir hastane düşünülemez. Sağlık Bakanlığı derhal inceleme başlatmalı. Deprem tehlikesinden bahsediliyor o binaların statik hesabı 1.80 emsal değere göre hesaplandı. Ek imar yükünü nasıl taşıyacak, olası bir depremde büyük zarar görür. Ayrıca şu an o hastanelerin bir bölümü kaçak, İBB ve Ataşehir Belediyesi gereğini yapmalı” diye konuştu.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir