“ALAMUT KALESİ VE HAŞHAŞİLER”

“ALAMUT KALESİ VE HAŞHAŞİLER”
Tuzla Belediyesi’nin yeni sezondaki tarih ve kültür programı “Tarihten Yansımalar”ın ilk ayki konusunu “Alamut Kalesi ve Haşhaşiler” oluşturdu.

Programda dünyanın ilk suikastçıları ile 15 Temmuz darbe girişimini planlayan FETÖ/PDY terör örgütünün yapısı ele alındı.
Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, Alamut Kalesi ve Haşhaşiler ile 15 Temmuz darbe girişimi hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Program dünyanın ilk suikastçıları Hasan Sabbah ve Haşhaşileri anlatan belgesel filmin gösterimi ile başladı. 
Fetullah Gülen, Hasan Sabbah’a Rahmet Okutur
Gazeteci-Yazar Turgay Güler, FETÖ/PDY terör örgütünü anlamak ve anlamlandırmak için haşhaşilerin örnek verildiğini hatırlattı. Fetullah Gülen’in Hasan Sabba’ın modern versiyonu olduğunu belirten Güler, “Hasan Sabbah’a Fethullah Gülen’e benzetildiği söylense “Beni neden buna bsenzetiyorsunuz?” der ve herkesi değneğiyle kovalar. Hasan Sabbah, Fethullan Gülen’le karşı karşıya gelse değneğini saklar. Emin olun, her şeye rağmen Hasan Sabbah’a rahmet okutur bu kişi.” 
Haşhaşiler ve FETÖ/PDY Terör Örgütü Birbirine Çok Benzer
Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, haşhaşiler ile FETÖ/PDY terör örgütünün birbirine çok benzediğini belirterek “Hasan Sabbah ve FETÖ/PDY Terör Örgütü birbirine çok benziyor. Ortak noktaları dini bozmak ve dini kullanmaktır” dedi. 
R. Tayyip Erdoğan’da Fatih ve Abdülhamid Han Siyaseti Var
Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, Recep Tayyip Erdoğan’ın FETÖ/PDY Terör Örgütü’ne karşı her zaman dikkatli olduğunu vurguladı. “Tayyip Bey’in aldandığını, aldatıldığını sakın zannetmeyin” diyen Şimşirgil, “Tayyip Bey’de Fatih gibi, Abdülhamid Han gibi bir siyaset var. Abdülhamid Han, kardeş kanı dökülmesin diye gitti. 100 binlerce, milyonlarca kan döküldü. İman gitti, vatan gitti, devlet gitti.  Ne gitmedi? Hâla “Gider”, “Gidiyor” deniyor ama Tayyip Bey “Ben buradayım kardeşim. Öleceksek adam gibi ölürüz” dedi. Onun için de bu millet sokağa döküldü. Cenab-ı Hakk’ın rahmeti, bereketi bu milletin yanında yer aldı. Bazen darbe tehdidi bitti diyorlar. Bitti dersek bitirirler. Uyursak, bir daha uyanamayız.” şeklinde konuştu.
Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, sıkça dile getirdiği çağrısını bu söyleşide de yineledi: “Gençlerimize en önemli öğreteceğimiz şey gerçekten sorgulamaktır. Biz tarihi, eskiyi hep yargıladık, asla sorgulamadık. Gönlümüzde de birini sevdiğimiz zaman onu asla sorgulamıyoruz”
Programa yoğun ilgi gösteren konuklar, tarihi gerçeklerin zengin içerikle kendilerine iletilmesini sağlayan Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’ya teşekkür etti. 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir