• BIST 97.149
  • Altın 282,758
  • Dolar 5,7454
  • Euro 6,3899
  • İstanbul 27 °C
  • Ankara 20 °C

AF MI ÇIKTI?

Av Dr TUNCER  ÖZYAVUZ

Bakanlar Kurulu tarafından kabul edilen Kanun Hükmünde Kararname ile "infaz kanunu" olarak bilinen kanunda yeni bir düzenleme yapıldı.
Kamuoyunda AF YASASI olarak gösterilen yeni durum hakkında dünden beri sayısız telefon ve mesaj alıyorum. Müvekkillerim ve tanıdıklarım haklı olarak bu yasadan kendilerinin yararlanıp yararlanmayacağını ve yasanın neyi kapsadığını soruyorlar.
Bu nedenle, yeni düzenlemeyi hukukçu olmayanlarında anlayacağı şekilde açıklamak istiyorum.
1- Önceden bir hapis cezası alan "şartlı salıverilmeden yararlanmak için" bu cezanın 2/3'ünü cezaevinde geçirmek zorundaydı. Yani 15 yıl ceza alan 10 yılını, 6 yıl ceza alan 4 yılını cezaevinde geçirmek zorundaydı. Bu düzenleme ile 15 yıl ceza alan 7,5 yıl, 6 yıl ceza alan 3 yılını cezaevinde geçirecek.
2- Önceden cezasının son bir yılı kalanlar "denetimli serbestlik" hükümlerinden yararlanarak tahliye ediliyordu. Yani 15 yıl ceza almış bir kişi, cezaevinde geçirmesi gereken 10 yılın 9 yılını tamamlamışsa denetimli serbestlik hükümlerinden yararlanıyordu. 6 yıl ceza almış bir mahkum cezaevinde geçirmesi gereken 4 yılının 3 yılını doldurmuşsa denetimli serbestlikten yararlanıyordu. Şimdi bu bir yıl olan denetimli serbestlik süresi 2 yıla çıkarıldı. Yani 15 yıl ceza alan eğer 5,5 yıl cezaevinde kalmışsa şartlı tahliye ve denetimli serbestlik hükümlerinden yararlanarak tahliye edilecek. Aynı şekilde 6 yıl ceza almış olan da bir yıl cezaevinde kalarak tahliye edilecek.
3- Yeni düzenleme ile 4 yıl ve daha az ceza alanlar cezaevine girmekten kurtuluyor. Çünkü 4 yıl ceza alan şartlı tahliye için yarısını cezaevinde geçirecek olsa 2 yıl kalacak, bu da denetimli serbestlik için gerekli süre olduğundan tahliye edilecek. (önceden 4 yıl ceza alan bunun 20 ayını cezaevinde geçirmek zorundaydı.)
4- Bu hükümlerden herkes yararlanamıyor. Kasten adam öldürme, uyuşturucu, cinsel suçlar, terör suçları, rüşvet gibi suçlar bu yasanın kapsamı dışında bırakılmış.
5- Bu düzenleme geçici bir düzenleme 1 Temmuz 2016 tarihinden önce işlenen suçları kapsıyor. Yani bu tarihten sonra işlenen suçlar için eski düzenleme geçerli olacak. Örneğin 1 Temmuz 2016 tarihinden sonra suç işlemiş birisi 6 yıl ceza almışsa bunun 2/3'ünü şartlı tahliye ve son bir yılını da denetimli serbestlik hükümlerinden yararlanarak infaz edecek . Örneğin 6 yıl ceza alan birisi en az 3 yıl cezaevinde kalacak.
6- Kanunda belirlenen 1 Temmuz 2016 öncesi "suç işleme tarihi" olarak belirlenmiş. Bu tarihten önce işlenen tüm suçları kapsıyor. Cezaevinde olanlar, davası devam edenler, henüz dava açılmamış olanlar, dosyası Yargıtay'da olanlar bu hükümlerden yararlanacak. Yeterki suçun işlendiği tarih 1 Temmuz 2016 tarihinden önceki bir tarih olsun.
7- Bu yasa, sadece infaza ilişkin hüküm getiriyor. Yani, yapılan fiil suç olmaktan çıkmıyor. Örneğin, 4 yıl bir ceza aldınız. Bu yasa ile "cezaevine girmekten kurtuldunuz", ama yaptığınız fiil yine suç ve sabıka kaydınızda görülecektir. Mensup olduğunuz kurum size yaptırım uygulayabilir. Yani bu bir af değildir. Sadece infaza ilişkin düzenlemedir.
8- Bu hükümden yararlanmak için "iyi halli" olmak gerekmektedir. Yani cezaevinde olanların, cezaevinde oldukları süre içinde iyi hal göstermiş olmaları gerekmektedir. Cezaevi kurallarına uymayanlar şartlı tahliye hükümlerinden zaten yararlanamaz.
9-Bu kanunun bir tek amacı vardır; o da "cezaevlerinde yer açılmasıdır." Şu ana kadar Başbakan'ın söylemi ile darbeden sonra 20 bin kişi tutuklanmış, binlerce kişinin sorgusu devam etmektedir. Türkiye'deki cezaevleri zaten kapasitesinin üzerinde mahkum ve tutuklu ile doludur. Yeni geleceklere yer açılması amacıyla bu düzenleme yapılmıştır.
10- Yasa her ne kadar AF olarak gösterilmese de gizli bir "af yasasıdır". Binlerce kişi cezevinden tahliye edilecek, binlerce kişi ceza evine girmekten kurtulacaktır.
11- Türkiye'de cezalar caydırıcı değildir. Gerçekten de toplumsal huzuru bozan birçok suçun cezası zaten ceza yasalarındaki indirimler de göz alındığında 4 yılın altında ceza ile sonuçlanmaktadır. Örneğin, yaralama, tehdit, hakaret, hırsızlık, basit dolandırıcılık, sahtecilik, taksiren ölüme neden olma ve daha yüzlerce suça 4 yılın altında ceza verilmektedir. Bu kişilerin de cezaevine dahi girmeyecek olması, toplumda "suçluların cezalandırılmadığı, yapanın yanına kar kaldığı" gibi bir algının yerleşmesine neden olacaktır.

 

Bu yazı toplam 1994 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Boğaziçi Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim